Amazon Sales Rank Chart

Amazon-salgsrangliste 2022

Amazon er nummer 1 e-handelsmarked i verden med hundreder af millioner af produkter opført. Denne sort giver kunderne mulighed for at søge og finde de produkter, de har brug for. Og selvom denne sort er fantastisk for kunderne, er den ikke god for sælgere, fordi det betyder stor konkurrence.

Som Amazon-sælger vil du vide, hvordan du skiller dig ud fra resten. Du vil vide, hvilke produkter der vil sælge mest, så du kan få en god fortjeneste. Når alt kommer til alt er alle i for pengene.

Heldigvis har vi Amazon Sales Rank Chart 2022. Dette diagram viser , hvordan hver kategori af produkter rangerer på Amazon. Det hjælper dig med at forstå, hvor dine produkter rangerer, estimere salg, og om du skal vælge en anden kategori. Hvis du er ved at begynde at sælge på Amazon, hjælper salgsranglisten dig med at vælge den rigtige niche.

Hvad er Amazon Sales Rank?

Amazon Sales Rank er en drøm, der går i opfyldelse for enhver sælger. Det viser produktets aktuelle rang på markedet. Jo tættere det er på nr. 1, jo hurtigere sælges det ud. Det hele afhænger dog af det produkt, der sælges, da hvert produkt er forskelligt. Håndværksartikler med en salgsrangering på 300.000 kan nemlig sælge flere gange om ugen, men en boligindretning med samme salgsrangering sælger et par gange om året.

Ser du, produkttypen spiller en stor rolle i at sælge succes. Derfor bør du ikke stole udelukkende på rangen, men også overveje produktkategorien. Og for bedre at forstå salgsrangeringen har du brug for Amazon Sales Rank Chart.

Betydningen af Amazon Sales Rank Charts

Amazon Sales Rank Charts har altid været populære blandt sælgere. De viser , hvordan produktkategorier rangerer på markedet og fungerer således som en guide til sælgere til at vælge de rigtige produkter at sælge. De hjælper dem med at træffe de rigtige sourcingbeslutninger og indstille parametre, når de søger efter produkter, der skal sælges på Amazon.

Amerikansk Amazon Sales Rank Chart (opdateret 1. november 2021)

KategoriTop .5%Top 1%Top 3%Top 5%Top 10%Top 25%Samlede
Apparater4,4678,93426,80244,67089,340223,351893,404
Kunst, håndværk og syning55,984111,969335,907559,8441,119,6892,799,22211,196,889
Automotive138,000276,001828,0031,380,0052,760,0096,900,02327,600,091
Baby Produkter14,29528,59085,769142,948285,897714,7422,858,968
Skønhed og personlig pleje48,06196,123288,368480,614961,2282,403,0719,612,282
Bøger426,876853,7522,561,2564,268,7618,537,52121,343,80385,375,213
Cd'er &Vinyl39,90079,800239,400399,000798,0001,995,0007,980,001
Mobiltelefoner & Tilbehør85,568171,136513,407855,6791,711,3574,278,39417,113,574
Tøj, sko og smykker757,0681,514,1354,542,4067,570,67715,141,35437,853,385151,413,540
Elektronik86,119172,238516,715861,1911,722,3824,305,95617,223,823
Alt andet52,540105,080315,240525,4011,050,8022,627,00410,508,016
Købmand &Gourmet Mad16,53733,07499,221165,368330,736826,8403,307,361
Håndlavede produkter11,07422,14966,446110,743221,487553,7162,214,865
Sundhed &husholdning42,69285,383256,150426,917853,8342,134,5858,538,341
Hjem &Kitchen495,173990,3462,971,0394,951,7329,903,46324,758,65999,034,634
Industriel og videnskabelig67,060134,121402,363670,6041,341,2093,353,02213,412,089
Film og tv26,79053,580160,741267,902535,8041,339,5105,358,039
Musikinstrumenter9,01818,03554,10690,176180,352450,8801,803,521
Office-produkter48,25996,518289,554482,591965,1812,412,9539,651,810
Terrasse, græsplæne og have60,974121,948365,844609,7411,219,4813,048,70312,194,813
Kæledyr forsyninger27,38854,776164,327273,878547,7551,369,3885,477,552
Software8721,7455,2348,72317,44643,615174,459
Sport & Udendørs149,055298,110894,3301,490,5492,981,0997,452,74729,810,988
Værktøjer og forbedring af hjemmet118,906237,812713,4351,189,0582,378,1155,945,28823,781,150
Legetøj &spil39,28978,579235,736392,894785,7881,964,4707,857,878
Videospil5,00710,01330,03950,065100,130250,3251,001,300
Totaler2,826,9735,653,94616,961,83828,269,73056,539,460141,348,650565,394,601

Canada Amazon Sales Rank Chart (opdateret 1. november 2021)

KategoriTop .5%Top 1%Top 3%Top 5%Top 10%Top 25%Samlede
Automotive16,57333,14799,441165,734331,469828,6723,314,687
Baby3,1056,21018,63131,05262,105155,262621,048
Skønhed og personlig pleje9,28418,56755,70292,836185,673464,1821,856,726
Bøger87,956175,912527,736879,5601,759,1194,397,79917,591,194
Tøj, sko og tilbehør105,290210,580631,7411,052,9012,105,8025,264,50621,058,023
Elektronik29,52959,057177,172295,286590,5731,476,4325,905,728
Alt andet10,17920,35861,075101,792203,584508,9602,035,841
Købmand &Gourmet Mad2,4074,81314,44024,06748,135120,337481,347
Håndlavet2855701,7102,8505,70114,25257,008
Sundhed & Personlig Pleje11,44222,88468,652114,420228,840572,0992,288,397
Hjem &Kitchen93,951187,901563,704939,5071,879,0154,697,53618,790,145
Industriel og videnskabelig4,7349,46828,40547,34294,683236,708946,832
Smykker1122651082175422,167
Bagage & Tasker2412193997388
Film og tv4,0848,16924,50740,84581,689204,223816,892
Musik10,07720,15360,459100,765201,530503,8262,015,304
Musikinstrumenter, scene og studie1,9603,92011,75919,59839,19697,991391,964
Office-produkter6,44512,88938,66764,445128,890322,2261,288,903
Terrasse, græsplæne og have8,71317,42552,27687,127174,255435,6371,742,547
Kæledyr forsyninger8,19816,39749,19181,985163,970409,9241,639,697
Sko &håndtasker22451352254491,1234,493
Sport & Udendørs24,32748,654145,961243,268486,5361,216,3394,865,355
Værktøjer og forbedring af hjemmet26,06952,138156,413260,688521,3761,303,4405,213,758
Legetøj &spil9,45918,91856,75394,588189,176472,9411,891,762
Videospil1,7103,42010,25917,09834,19685,489341,957
Ure61236601192981,193
Totaler475,817951,6342,854,9014,758,1689,516,33623,790,83995,163,356

Uk Amazon Sales Rank Chart (opdateret 15. juni 2021)

KategoriTop .5%Top 1%Top 3%Top 5%Top 10%Top 25%Samlede
Automotive30,09560,190180,571300,951601,9021,504,7566,019,024
Baby Produkter9,49618,99156,97494,957189,915474,7861,899,145
Skønhed19,70139,402118,207197,011394,022985,0553,940,218
Bøger230,043460,0861,380,2592,300,4324,600,86511,502,16246,008,646
Erhverv, Industri og Videnskab9,15618,31354,93991,565183,130457,8251,831,298
Cd'er &Vinyl23,50447,008141,025235,042470,0841,175,2104,700,840
Tøj132,549265,098795,2941,325,4902,650,9816,627,45226,509,807
Computere og tilbehør20,29140,582121,746202,910405,8201,014,5504,058,199
DIY & Værktøj48,22496,447289,342482,236964,4722,411,1809,644,721
DVD & Blu-ray6,93413,86841,60469,340138,680346,7001,386,800
Elektronik &foto42,43884,877254,630424,383848,7662,121,9158,487,661
Alt andet14,88429,76789,301148,835297,670744,1762,976,704
Mode6,24612,49337,47862,464124,928312,3201,249,281
Have & Udendørs19,29438,588115,764192,941385,881964,7033,858,812
Købmand8,13916,27748,83281,387162,774406,9361,627,742
Håndlavede produkter1,5023,0059,01415,02430,04775,118300,473
Sundhed & Personlig Pleje14,88029,76089,279148,798297,595743,9882,975,950
Hjem &have14,91729,83489,503149,172298,344745,8612,983,444
Hjem &Kitchen126,645253,290759,8701,266,4502,532,9006,332,24925,328,995
Smykker14,57429,14787,441145,736291,471728,6782,914,710
Store apparater2,7905,58016,74127,90155,803139,507558,026
Belysning9,34418,68956,06693,444186,887467,2181,868,872
Bagage8,96817,93753,81189,685179,370448,4241,793,697
Musikinstrumenter &DJ5,28010,56031,68052,800105,600263,9991,055,997
PC &Videospil2,8545,70917,12628,54457,087142,718570,873
Kæledyr forsyninger14,01528,02984,088140,146280,292700,7302,802,920
Sko &tasker58,152116,305348,914581,5231,163,0452,907,61311,630,452
Software2835651,6952,8265,65114,12856,512
Sport & Udendørs44,96489,928269,785449,642899,2842,248,2098,992,837
Papirvarer og kontorartikler17,98535,970107,910179,850359,700899,2493,596,996
Legetøj &spil29,83959,678179,035298,391596,7831,491,9575,967,828
Ure4,2218,44225,32642,21084,421211,051844,205
Totaler992,2081,984,4175,953,2519,922,08419,844,16949,610,421198,441,685

Mexico Amazon Sales Rank Chart (opdateret november 2021)

KategoriTop .5%Top 1%Top 3%Top 5%Top 10%Top 25%Samlede
Alimentos y Bebidas6211,2413,7246,20612,41231,031124,124
Automotriz y Motocicletas4,3128,62425,87143,11886,236215,589862,355
Bebé1,2962,5927,77612,96125,92164,803259,211
Belleza4,6999,39728,19146,98693,972234,929939,716
Deportes y Aire libre9,07718,15454,46390,772181,543453,8581,815,432
Electrónicos12,72425,44976,346127,243254,487636,2162,544,865
Herramientas y Mejoras del Hogar7,85815,71747,15078,583157,165392,9131,571,652
Hogar y Cocina23,67947,358142,075236,791473,5831,183,9574,735,828
Industria, Empresas y Ciencia1,1292,2586,77411,29022,58056,450225,799
Instrumentos Musicales9471,8955,6859,47418,94947,372189,488
Jardín5511,1033,3085,51311,02627,565110,258
Juguetes y Juegos5,61011,22033,65956,098112,197280,4921,121,966
Libros10,58321,16663,497105,828211,657529,1412,116,565
Música1,7653,53010,59117,65235,30388,258353,031
Oficina y Papelería2,6835,36616,09926,83253,663134,158536,630
Productos Håndlavet2154301,2912,1524,30410,76043,038
Productos para Animales2,2924,58413,75222,91945,838114,596458,384
Ropa, Zapatos y Accesorios47,52995,058285,173475,289950,5782,376,4449,505,775
Salud y Cuidado Personlig2,7455,48916,46827,44754,894137,236548,943
Software971935809661,9334,83219,326
Videojuegos7411,4824,4467,41014,82037,051148,203
Totaler141,153282,306846,9181,411,5292,823,0597,057,64728,230,589

Hvordan bruges et Amazon Sales Rank Chart?

Du kan bruge Amazon Sales Rank Chart til produktundersøgelser. Ved hjælp af Amazon Sales Rank Charts kan du bestemme, hvilke produkter der sælger godt og hurtigt. Dette forhindrer dig i at miste penge på varer, der sælger langsomt eller ikke rigtig sælger. Disse diagrammer er fremragende til at estimere efterspørgslen efter et produkt, hvilket giver dig chancen for at vælge produkter, der altid vil være efterspurgte. Og det er meget let at beslutte kategorien, da jo højere salgsrangering, jo mere salg genererer det.

Desværre fjernede Amazon muligheden for at bestemme antallet af produkter pr. Kategori i januar 2018. Dette gjorde det svært at oprette salgsrangeringsdiagrammer. Med det følte sælgere sig tabt og kunne ikke finde en måde at bestemme, hvilke produkter der skulle sælges.

Hvordan oprettes et Amazon Sales Rank Chart?

Lige siden Amazon fjernede dataene om antallet af produkter pr. kategori, henvendte folk sig til CamelCamelCamel og Keepa , når de besluttede sig for produktsourcing. Jeg siger ikke, at dette er dårligt, fordi de oplysninger, de giver, er værdifulde. De giver sælgere mulighed for at se på et produkts historie og chancen for, at det fortsat sælges. Det ser dog ud til, at sælgere foretrækker Sales Rank Chart, fordi det giver dem et bedre overblik over markedet, og hvordan hver kategori rangerer.

Her er gode nyheder til nuværende og fremtidige Amazon-sælgere…

Selvom Amazon har fjernet muligheden for let at bestemme antallet af produkter i en kategori, er der en måde at oprette et Amazon Sales Rank Chart på.

hvordan?

Du skal bruge Keepa!

Keepa viser dig antallet af produkter, den sporer på Amazon. Hvis du undersøger mere, kan du finde ud af antallet af produkter, det sporer pr. Kategori og endda underkategori. Selvom disse data er virkelig værdifulde, præsenteres de ikke i et brugervenligt format, hvilket gør det svært at læse og forstå. Desuden vises det ikke i en tabel, der viser salgsrangeringen som en procentdel af hver kategori.

Så du skal gøre det selv!

For at oprette et Amazon Sales Rank Chart skal du:

  • Opret en tabel i Excel
  • Tilføj de data, Keepa har givet dig
  • Tilføj en matematisk ligning til beregning af procentdelen i hver celle

I tabellerne ovenfor kan du se, at vi har rangeret den øverste kvartalsprocent i hovedkategorierne. Du kan følge vores eksempel eller oprette dit eget med de data, du ønsker eller har brug for.

Amazon Sales Rank Chart og sælgers succes

Der er ingen tvivl om, at det at have et sales rank chart hjælper dig med at træffe den rigtige beslutning, når det kommer til produkt sourcing. Det betyder dog ikke, at du skal stole på det 100%.

Når du beslutter dig for, hvilke produkter der skal sælges, skal du overveje diagramdataene, men også bruge produktforskningsværktøjer som Jungle Scout, Helium 10, Viral Launch og AMZScout. Brug også Keepa og CamelCamelCamel til at spore produkternes rang på markedet.

Faktisk kan du installere Keepa-udvidelsen i din browser for at have salgsdiagrammer på din Amazon-side. Det giver dig også mulighed for at spore produkternes priser, indstille prisalarmer og meget mere.

3 faktorer, der påvirker Amazon Sales Rank

Amazon afslører ikke, hvordan det beregner salgsrangeringen. Sælgere har dog fundet ud af, at nogle faktorer påvirker det. Disse faktorer er:

1. Kategori

Produktets salgsrangering afhænger af dets kategori. Hvis du sælger en fotoramme i to kategorier: "Home Decor" og "Camer &Photo", vil den rangere bedre i den første, fordi den er mere præcis for produktet. Derfor er det vigtigt at vælge den rigtige kategori til dine produkter, når du opretter deres fortegnelse.

2. Salg

Dette inkluderer antallet af salg, aktualitet og salgshistorik. Med hensyn til antallet af salg, jo mere salg du har, jo høj salgsrangering har dit produkt (er). Når det kommer til omsætningens aktualitet, øger konsekvent salg salgsrangeringen, mens de inkonsekvente reducerer den. Og sidst fungerer salgshistorikken som et rapportkort, der viser det tidligere salg, hvilket hjælper Amazon med at estimere antallet af fremtidige salg.

3. Optimering af lister

Listeoptimeringen fungerer som SEO for Amazon, da det giver sælgere mulighed for at rangere deres produktfortegnelser for søgeord og drive organisk trafik. Da optimerede fortegnelser driver mere trafik, er chancen for, at nogen køber dem, større. Og som vi ved, er mere salg lig med en højere salgsrangering.

Tips til forbedring af dit produkts salgsrangering

1. Lav god produktforskning

Det hele starter med at finde det rigtige produkt at sælge. Du vil enten vinde eller tabe spillet amazon sælger. Derfor skal du lave god produktforskning ved hjælp af et af de populære værktøjer som Jungle Scout, Viral Launch, Helium 10, AMZScout, Unicorn Smasher og lignende. Hvis du gør det, hjælper du med at finde produkter, der har stor efterspørgsel ved lav konkurrence. Disse produkter vil give dig salg og tjene dig penge.

2. Optimer dine produktfortegnelser

Optimerede produktfortegnelser rangerer produkter højere på Amazon-produktsiden, hvilket fører til en større chance for salg. For at optimere dine produktfortegnelser skal du:

  • Skriv et beskrivende produkts titel, der indeholder relevante søgeord
  • Skriv en detaljeret produktbeskrivelse, der indeholder de rigtige søgeord
  • Tilføj billeder i høj kvalitet ledsaget af Alt-tekst
  • Sæt en konkurrencedygtig pris

3. Fokus på det daglige salg

Hvis du vil øge din salgsrangering, skal du fokusere på dit daglige salg. De har en direkte indvirkning på rangen og sikrer, at den forbliver konsistent. De vil også resultere i langsigtet vækst, fordi de vil opretholde mere eller mindre den samme rang. Og produkter, der opretholder en god rang i lang tid, modtager mere salg og hjælper dig dermed med at vokse din virksomhed.

4. Promover dine produktfortegnelser

Forfremmelse, forfremmelse, forfremmelse! Det er den bedste måde at sætte dine produkter foran forbrugernes øjne. Du kan promovere dine produktfortegnelser på forskellige måder, herunder Amazon PPC, sociale medier + annoncer og gaver.

About the Author: Dan Boom

You May Also Like

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *